مسجد جامع فهرج، کهن ترین مسجد جامع ایران – حامد هاکان

مسجد جامع #فهرج، تنها مسجدی که پس از گذشت 1400 سال همچنان حیات در آن جاری است
مسجد جامع فهرج یزد، یکی از این عمارت های زیبای تاریخی در کشورمان است که بعضی از باستان شناسان قدمتی 1400 ساله به آن داده اند.

مسجد جامع #فهرج، تنها مسجدی که پس از گذشت 1400 سال همچنان حیات در آن آموزشگاه تعمیرات موبایل جاری است.

از دیگر ویژگی های جالب این مسجد می توان به طرح درهایی با نقوش ساسانی اشاره کرد که بر دیوارهای مسجد برجای مانده است. احتمالا معمار می خواسته در دورانی که ساخت درهای پر تجمل مرسوم نبوده، اثری از درهای زیبای کهن برجای بگذارد.

مسجد کهن فهرج که در 30 آذرماه سال 1349 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، دارای هشت ستون بزرگ، شبستان کوچک و مناره گلی نه چندان بلند است که تعمیر لپ تاپ ایسوس در قرن سوم به بنای اصلی اضافه شده است.

این بنا که مربوط به نیمه اول قرن اول هجری است، پس از فتح یزد به دست سپاهیان اسلام بنا شد و اکنون تنها مسجدی در جهان اسلام است که ساختمان آن از ابتدا تاکنون تغییری نکرده است.

در نخستین نگاه، مسجد هیچ شباهتی به مساجد دیگر ندارد، نه گنبدی، نه کاشی کاری، نه کتیبه ای و نه محرابی اما چیزی فراتر از این ها یعنی روح، همان نفخه ای که در گل آدمی دمیده تعمیرات 118 شد و خلقت آدم را رقم زد، در اوست.

به گزارش ایسنا، مساجد در فرهنگ اسلامی از جمله عمارت های مقدس و ارزشمندی هستند که سازندگان آن در هر دوره ی زمانی از حداکثر هنر معماری و طراحی خود استفاده می کردند تا بنایی در شأن آن ایجاد کنند.

مسجد جامع فهرج در 25 کیلومتری جنوب شرقی استان یزد در روستای فهرج واقع شده که برای بازدید از این بنای تاریخی لازم است از خروجی یزد به سمت استان کرمان رفته تعمیرات موبایل,آموزش تعمیرات موبایل, تعمیرات لپ تاپ و در مسیر شهرستان بافق، پس از طی مسافتی حدود 17 کیلومتر، این مکان تاریخی و ارزشمند را مشاهده کنید.

این بنا از سادگی و بی آلایشی خاصی برخوردار است و کاملا به سبک و سیاق معماری عصر ساسانی بنا شده، آن گونه که تزیینات گچبری شکنجی، قوس های ناری، تاق های ناوی و آهنگ به کار رفته در مسجد جامع فهرج این موضوع را تایید می کند.

این مسئله از بدو ظهور اسلام از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و تعمیرات موبایل می توان در آثار بر جای مانده از قرون مختلف، نمونه های تحسین برانگیز معماری را به خوبی در آنها مشاهده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *